Баити (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Баити.

Баити е округ во Науру и дел од изборната единица Убениде.

Местоположба и карактеристики[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа на северозападниот дел од островот. Овој округ е дел од изборната единица Убениде.

Површина[уреди | уреди извор]

Округот зазема вкупна површина од 1.2 km².

Население[уреди | уреди извор]

Вкупниот број на население во округот изнесува 810 жители.