Баити (округ)

Координати: 0°30′25″S 166°55′54″E / 0.50694° ЈГШ; 166.93167° ИГД / -0.50694; 166.93167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Баити.

Баити е округ во Науру и дел од изборната единица Убениде.

Местоположба и одлики[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа на северозападниот дел од островот. Овој округ е дел од изборната единица Убениде.

Површина[уреди | уреди извор]

Округот зазема вкупна површина од 1.2 км2.

Население[уреди | уреди извор]

Вкупниот број на население во округот изнесува 810 жители.


0°30′25″S 166°55′54″E / 0.50694° ЈГШ; 166.93167° ИГД / -0.50694; 166.93167