Прејди на содржината

Бое (округ)

Координати: 0°32′30″S 166°54′51″E / 0.54167° ЈГШ; 166.91417° ИГД / -0.54167; 166.91417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Бое.

Бое е округ во Науру во изборната единица Бое.

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во југозападниот дел на островот. Бое граничи со Аиво, Јарен и со Тихи Океан.

Површина и население

[уреди | уреди извор]

Округот зазема површина од 0.5 км2 и има население од 950 жители.


0°32′30″S 166°54′51″E / 0.54167° ЈГШ; 166.91417° ИГД / -0.54167; 166.91417