Уабое (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Уабое.

Уабое е округ во Науру и се наоѓа во северозападниот дел од островот.

Површина и население[уреди | уреди извор]

Округот има површина од 0.8 км2 и население од 330 жители. Овој округ е дел од изборната единица Убениде.


Координати: 0°31′S 166°55′E / 0.517° ЈГШ; 166.917° ИГД / -0.517; 166.917