Изборна единица Убениде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изборната единица Убениде е една од осумте изборни единици на Науру и е составена од четири окрузи: Баити, Денигомоду, Нибок и Уабое. Оваа единица зазема површина од 4.5 km² со население од 3.300. Од оваа единица четворица пратеници се испраќаат во парламентот на Науру во Јарен.

Поврзано[уреди | уреди извор]