Окрузи во Науру

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Окрузите во Науру.

Науру има 14 окрузи. Секој се состои од неколку села, од кои дел се напуштени или разрушени. Окрузите во Науру се:

Бр. Округ Изворно Површина
(хектари)
Население
(2005)
Села
1 Аиво Aiwo 100 1.092 8
2 Анабар Anabar 143 502 15
3 Анетан Anetan 100 516 12
4 Анибар Anibare 314 160 17
5 Баити Baiti 123 572 15
6 Бое Boe 66 795 4
7 Буада Buada 266 716 14
8 Денигомоду Denigomodu 118 2.827 17
9 Ева Eoa 117 318 12
10 Ијув Ijuw 112 303 13
11 Мененг Meneng 288 1.830 18
12 Нибок Nibok 136 432 11
13 Уабое Uaboe 97 335 6
14 Јарен Yaren 150 820 7
  Науру Nauru 2.130 11.218 169

Поврзано[уреди | уреди извор]