Административна поделба на Кирибати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Гилбертовите Острови.
Карта на Линиските Острови.
Карта на Островите Феникс.

Административната поделба на Кирибати ја опфаќа поделбата на државата поради статистички или економски причини. Денес Кирибати официјално не е поделена на административни единици, а до независноста на државата била поделена на окрузи. Сепак, државата може да се подели на географски региони, односно:

Поранешни окрузи[уреди | уреди извор]

До независноста, Кирибати била поделена на 6 окрузи:

Островски совети[уреди | уреди извор]

Денес во државата има 21 островски совет. Секој населен остров има свој совет. Советите во државата се:

Банаба

 1. Банаба

Тарава

 1. Бетио
 2. Јужна Тарава
 3. Северна Тарава

Северни Гилбертови Острови

 1. Макински Острови
 2. Бутаритари
 3. Маракеј
 4. Абајанг

Централни Гилбертови Острови

 1. Мајана
 2. Абемама
 3. Курија
 4. Аранука

Јужни Гилбертови Острови

 1. Ноноути
 2. Северна Табитеуеја
 3. Јужна Табитеуеја
 4. Беру
 5. Никунау
 6. Онотоа
 7. Тамана
 8. Арорае

Линиски Острови

 1. Киритимати
 2. Табуаеран
 3. Тераина
 4. Кантон

Поврзано[уреди | уреди извор]