Острови во Тувалу

Од Википедија — слободната енциклопедија

Островите во Тувалу се административните единици или окрузи од кои е составена државата. Тувалу има вкупно девет острови, од кои шест се атоли. Бидејќи секој атол има уште по неколку малечки островчиња, државата има повеќе од 124 острови и мали островчиња.

Најмал од деветте острови е Ниулакита, кој бил ненаселен до 1949 година. Поради тоа, тој не се сметал за посебна административна единица, туку како дел од Ниутао. Најмалку 11 острови се населени.

Острови[уреди | уреди извор]

Острови во ТувалуОстровите кои се прикажани на знамето на Тувалу.
остров
атол
главно
село
вкупно
копно
(км2)
вкупно
површина
(км2)
население
(попис 2002)
мин. бр. на
острви
број на
села
местоположба
Атоли
Фунафути Ваијаку 2,40 277 4 492 30 9 8°31′S 179°13′E / 8.517° ЈГШ; 179.217° ИГД / -8.517; 179.217
Нанумеја Нанумеја 3,87 22 664 5 2 05°41′S 176°09′E / 5.683° ЈГШ; 176.150° ИГД / -5.683; 176.150
Нуи Танраке 2,83 17 548 21 4 07°13′29″S 177°09′37″E / 7.22472° ЈГШ; 177.16028° ИГД / -7.22472; 177.16028
Нукуфетау Сававе 2,99 145 586 33 2 08°00′S 178°22′E / 8.000° ЈГШ; 178.367° ИГД / -8.000; 178.367
Нукулаелае Фангауа 1,82 43 393 15 2 09°22′52″S 179°51′08″E / 9.38111° ЈГШ; 179.85222° ИГД / -9.38111; 179.85222
Ваитупу Асау 5,60 10 1 591 9 7 07°28′S 178°41′E / 7.467° ЈГШ; 178.683° ИГД / -7.467; 178.683
Острови
Нануманга Тонга 3,00 3,00 589 51) 2 06°20′S 176°25′E / 6.333° ЈГШ; 176.417° ИГД / -6.333; 176.417
Ниулакита Ниулакита 0,40 0,40 35 1 1 10°45′S 179°30′E / 10.750° ЈГШ; 179.500° ИГД / -10.750; 179.500
Ниутао Кулија 2,53 2,53 663 41) 2 06°06′S 177°16′E / 6.100° ЈГШ; 177.267° ИГД / -6.100; 177.267
Тувалу Ваијаку 25,44 520 9 561 124 34  
1) главен остров со помали островчиња во лагуна без излез на море.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]