Ваитупу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ваитупу
Vaitupu
атол
Поглед кон Ваитупу
Поглед кон Ваитупу
Карта на Ваитупу од 1931
Карта на Ваитупу од 1931
Ваитупу is located in Тувалу
Ваитупу
Ваитупу
Местоположба во Тувалу
Координати: 07°28′S 178°41′E / 7.467° S; 178.683° E / -7.467; 178.683Координати: 07°28′S 178°41′E / 7.467° S; 178.683° E / -7.467; 178.683
ДржаваТувалу
Население (2002)
 • Вкупно1.591

Ваитупу (тувалски: Vaitupu) — атол во Тувалу и еден од деветте окрузи на државата. Овој атол е најголем во Тувалу и има вкупна површина од 5,6 километри квадратни. Островот има мочурливи предели, како и мангровни шуми, а опколн е со корален гребен и има голема лагуна.

Острови[уреди | уреди извор]

Ваитупу e атол составен од 9 мали островчиња:

Населени места[уреди | уреди извор]

Единственото село на Ваитупу е составено од две населби: Асау и Тумасеу. Во селото има црква, основно училиште, најмалку една гостинска куќа и пошта.

Туризам[уреди | уреди извор]

На Ваитупу и Тувалу може да се пристигне преку со приватни бродови или преку владините тури од Фунафути. На островот има патеки и гостинска куќа за туристи.

Значајни личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]