Асау (Тувалу)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 7°30′S 178°40′E / 7.500° S; 178.667° E / -7.500; 178.667

Асау е село во Тувалу. Тоа е второто најголемо село во државата со население од 650 жители според проценките од 2009. Селото се наоѓа на островот Ваитупу.

Поврзано[уреди | уреди извор]