Тонга (Тувалу)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоимената држава видете Тонга.

Тонга е село во Тувалу.

Население[уреди | уреди извор]

Со население од вкупно 358 жители, Тонга е седмо најнаселено село во Тувалу.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Тонга се наоѓа на островот Нануманга.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 6°17′S 176°19′E / 6.283° ЈГШ; 176.317° ИГД / -6.283; 176.317