Острови во Тувалу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Островите во Тувалу се административните единици или окрузи од кои е составена државата. Тувалу има вкупно девет острови, од кои шест се атоли. Бидејќи секој атол има уште по неколку малечки островчиња, државата има повеќе од 124 острови и мали островчиња.

Најмал од деветте острови е Ниулакита, кој бил ненаселен до 1949 година. Поради тоа, тој не се сметал за посебна административна единица, туку како дел од Ниутао. Најмалку 11 острови се населени.

Острови[уреди | уреди извор]

Острови во ТувалуОстровите кои се прикажани на знамето на Тувалу.
остров
атол
главно
село
вкупно
копно
(km²)
вкупно
површина
(km²)
население
(попис 2002)
мин. бр. на
острви
број на
села
местоположба
Атоли
Фунафути Ваијаку 2,40 277 4 492 30 9 8°31′S 179°13′E / 8.517° ЈГШ; 179.217° ИГД / -8.517; 179.217
Нанумеја Нанумеја 3,87 22 664 5 2 05°41′S 176°09′E / 5.683° ЈГШ; 176.150° ИГД / -5.683; 176.150
Нуи Танраке 2,83 17 548 21 4 07°13′29″S 177°09′37″E / 7.22472° ЈГШ; 177.16028° ИГД / -7.22472; 177.16028
Нукуфетау Сававе 2,99 145 586 33 2 08°00′S 178°22′E / 8.000° ЈГШ; 178.367° ИГД / -8.000; 178.367
Нукулаелае Фангауа 1,82 43 393 15 2 09°22′52″S 179°51′08″E / 9.38111° ЈГШ; 179.85222° ИГД / -9.38111; 179.85222
Ваитупу Асау 5,60 10 1 591 9 7 07°28′S 178°41′E / 7.467° ЈГШ; 178.683° ИГД / -7.467; 178.683
Острови
Нануманга Тонга 3,00 3,00 589 51) 2 06°20′S 176°25′E / 6.333° ЈГШ; 176.417° ИГД / -6.333; 176.417
Ниулакита Ниулакита 0,40 0,40 35 1 1 10°45′S 179°30′E / 10.750° ЈГШ; 179.500° ИГД / -10.750; 179.500
Ниутао Кулија 2,53 2,53 663 41) 2 06°06′S 177°16′E / 6.100° ЈГШ; 177.267° ИГД / -6.100; 177.267
Тувалу Ваијаку 25,44 520 9 561 124 34  
1) главен остров со помали островчиња во лагуна без излез на море.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]