Ниутао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ниутао
Niutao
Остров
Сателитска снимка на островот.
Сателитска снимка на островот.
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Тувалу" does not existМестоположба во Тувалу
Координати: 06°06′30″S 177°20′29″E / 6.10833° ЈГШ; 177.34139° ИГД / -6.10833; 177.34139Координати: 06°06′30″S 177°20′29″E / 6.10833° ЈГШ; 177.34139° ИГД / -6.10833; 177.34139
ДржаваТувалу
Население (2002)
 • Вкупно663

Ниутао е остров во Тувалу и еден од окрузите во земјата. Ниутао според пописот од 2002 година имал население од 663 жители и главно село е Кулија.

Географија[уреди | уреди извор]

На островот има две мали езерца или бари. Поголемото езерце има три островчиња во него. На островот има две села, Кулија и Теава, а главно село е Кулија. Исто така, на Ниутао има училиште, манеапа, црква, пошта, три бунара, гробишта и болница. Околу островот има корален гребен кој го отежнува сообраќајот и трговијата.

Население[уреди | уреди извор]

Њутон (1967)[1] проценил во 19 век дека Ниутао има население од 450 жители. Покрај тоа, за островот се дале и следните проценки:

Муреј 1866 Витми 1870 Морзби 1872 Гил 1872 Попис 1963
700 360 417 417 797
Неројатна надпроценка 100 на други острови
мисионер мисионер Капетан Морзби мисионер

Во 1949 островот бил пренаселен и дел од луѓето се преселиле на ненаселениот Ниулакита. Според пописот од 2002 година, на островот функционирале следните села: Кулија со 224 жители и Теава со 439 жители.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

На островот има мрежа на асфалтирани и неасфалтирани патишта. На островот нема железничка или аеродром.

Значајни личности[уреди | уреди извор]

  • Тому Сионе, поранешен генерален гувернер на Тувалу и претседател на Собранието.
  • Тавау Теи, премиер на Тувалу и Министер за природни ресурси.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. W.F. Newton, The Early Population of the Ellice Islands, 76(2) (1967) The Journal of the Polynesian Society, 197-204.

Поврзано[уреди | уреди извор]