Нукуфетау

Координати: 08°00′S 178°30′E / 8.000° ЈГШ; 178.500° ИГД / -8.000; 178.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нукуфетау
Nukufetau
атол
Поглед кон Нукуфетау
Поглед кон Нукуфетау
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Тувалу" does not existМестоположба во Тувалу
Координати: 08°00′S 178°30′E / 8.000° ЈГШ; 178.500° ИГД / -8.000; 178.500
CountryТувалу
Население (2002)
 • Вкупно586
Човек од Нукуфетау во 1831.

Нукуфетау (тувалски: Nukufetau) — атол во Тувалу и еден од деветте окрузи на државата. САД во 19 век тврделе дека атолот е под нивна управа, но во 1979 година стапил на сила договорот за пријателство. Според пописот од 2002 година, островот имал 586 жители разселени на околу 33 островчиња.

Островчиња[уреди | уреди извор]

Атолот е составен од следите островчиња:

Најголемо островче е Мотулало, на Сававе има село и основно училиште.

Значајни личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]