Нануманга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нануманга
Nanumanga
Остров
Сателитска снимка на Нануманга
Сателитска снимка на Нануманга
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Тувалу" does not existМестоположба во Тувалу
Координати: 06°20′S 176°25′E / 6.333° ЈГШ; 176.417° ИГД / -6.333; 176.417Координати: 06°20′S 176°25′E / 6.333° ЈГШ; 176.417° ИГД / -6.333; 176.417
ДржаваТувалу
Површина
 • Вкупна3 км2 (1 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно589
 • Густина200/км2 (510/ми2)
ДемонимНануманганец

Нануманга или Нанумага е остров во Тувалу и еден од окрузите на државата. Нануманга има вкупна површина од 3 км2 и вкупно население од 589 жители според пописот од 2002.

Географија[уреди | уреди извор]

На островот има три лагуни, од кои најголема е Ваијатоа и има четири островчиња. На островот има мангровски шуми и сува вегетација. Околу островот има корален гребен што го отежнува сообраќајот и риболовот.

’Ртови[уреди | уреди извор]

На север се наоѓа ’ртот Те Каупапа, додека на југ се наоѓа ’ртот Те Папа.

Села[уреди | уреди извор]

На островот се наоѓаат две села: Тонга со население од 308 жители и Токелау со население од 281 жител. Основното училиште е вика Лотохони.

Поврзано[уреди | уреди извор]