Административна поделба на Тонга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Тонга.

Административната поделба на Тонга ги опфаќа првостепените и второстепените административни единици на оваа океанска држава. Првостепените административни единици се петте административни единици, или региони, а второстепени се дваесет и трите окрузи.[1][2]

Региони и окрузи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]