Нуи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нуи
Nui
атол
Поглед кон Нуи
Поглед кон Нуи
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Tuvalu" does not existМестоположба во Тувалу
Координати: 07°13′29″S 177°09′37″E / 7.22472° ЈГШ; 177.16028° ИГД / -7.22472; 177.16028
ДржаваТувалу
Површина
 • Вкупна3,37 км2 (130 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно548
 • Густина1,6/км2 (4,2/ми2)
Демонимнуиец

Нуи (тувалски: Nui) — атол во Тувалу и еден од деветте окрузи на државата. Атолот има вкупна површина од 3.37 км² и население од 548 жители според пописот во 2002 г.

Географија[уреди | уреди извор]

Нуи се состои од најмалку 21 островче. Тие се:

Најголем остров е Фенуа Тапу со површина од 1.38 км2[1], а после него следуваат Теликијај, Токинивае, Понгалеј, Талалолае, Пакантоу, Унимај, Пилијаиеве и Мотупуакака. Најнаселен остров е Фенуа Тапу каде се наоѓаат селата Фенуа Тапу и Танраке.

Јазик и историја[уреди | уреди извор]

Народот на Нуи зборува на дијалект од кирибатскиот јазик, но исто така зборува и тувалски јазик. Предците на Нуијците дошле од Гилбертските Острови, денешни Кирибати. Првиот Европеец кој пристигнал на островот бил Алваро де Мендања и Нејра во 1568. Тој го нарекол Исусов Остров, но не можел да стапне на истиот.[2][3][4]

Значајни личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2006-01-27. Посетено на 2006-01-27.
  2. Maude, Islands and Men: Studies in Pacific History, Melbourne: Oxford University Press (1986)
  3. Keith S. Chambers & Doug Munro, The Mystery of Gran Cocal: European Discovery and Mis-Discovery in Tuvalu, 89(2) (1980) The Journal of the Polynesian Society, 167-198
  4. Laumua Kofe, Palagi and Pastors, Tuvalu: A History, Ch. 15, (U.S.P./Tuvalu)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]