Аиво (округ)

Координати: 0°31′48″S 166°54′42″E / 0.53000° ЈГШ; 166.91167° ИГД / -0.53000; 166.91167
Од Википедија — слободната енциклопедија


Аиво е округ во Науру. Овој округ е дел од изборната единица Аиво.

Местоположба и одлики[уреди | уреди извор]

Аиво се наоѓа на запад од островот. Округот зазема површина од 1.1 км2 и има население од 1.300 жители. Понекогаш е именуван како неофицијален главен град на Науру иако Науру нема главн град и често Јарен се смета за неофицијален главен град.

Во Аиво се наоѓа:

Позначајни личности[уреди | уреди извор]


0°31′48″S 166°54′42″E / 0.53000° ЈГШ; 166.91167° ИГД / -0.53000; 166.91167