Анибар (округ)

Координати: 0°32′S 166°57′E / 0.533° ЈГШ; 166.950° ИГД / -0.533; 166.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Анибар.

Анибар е округ во Науру, дел од изборната единица Анабар. Со население од 160 жители, тој е најслабо населението округ во Науру.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа на исток во Науру и зазема површина од 3.1 км2 и има население од 250 жители. Овој округ е најголем округ во Науру, но најслабо населен.


0°32′S 166°57′E / 0.533° ЈГШ; 166.950° ИГД / -0.533; 166.950