Анибар (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карта на Анибар.

Анибар е округ во Науру, дел од изборната единица Анабар. Со население од 160 жители, тој е најслабо населението округ во Науру.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа на исток во Науру и зазема површина од 3.1 km² и има население од 250 жители. Овој округ е најголем округ во Науру, но најслабо населен.