Нибок (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Нибок.

Нибок е округ во Науру.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа на западниот дел од островот со вкупна површина од 1.6 км2. Во 2003 година округот имал население од 460 жители.


Координати: 0°31′2″S 166°55′15″E / 0.51722° ЈГШ; 166.92083° ИГД / -0.51722; 166.92083