Прејди на содржината

Анетан (округ)

Координати: 0°30′19″S 166°56′33″E / 0.50528° ЈГШ; 166.94250° ИГД / -0.50528; 166.94250
Од Википедија — слободната енциклопедија

Анетан е округ во Науру и се наоѓа во изборната единица Анетан.

Местоположба и одлики[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа на север од островот и зазема површина од 1.0 км2 со население од 880 жители. Во овој округ се наоѓа метеролошката станица. Овој округ е еден од најмалите на островот, но важи за еден од најпријателските.


0°30′19″S 166°56′33″E / 0.50528° ЈГШ; 166.94250° ИГД / -0.50528; 166.94250