Ева (округ)

Координати: 0°30′17″S 166°56′8″E / 0.50472° ЈГШ; 166.93556° ИГД / -0.50472; 166.93556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Ева.

Ева е округ во Науру и се наоѓа во северниот дел од островот.

Површина и население[уреди | уреди извор]

Округот зазема површина од 1.2 км2 и има население од 300 жители. Ева е дел од изборната единица Анетан.

Позначајни личности[уреди | уреди извор]


0°30′17″S 166°56′8″E / 0.50472° ЈГШ; 166.93556° ИГД / -0.50472; 166.93556