Денигомоду (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Денигомоду
Округ
Поглед на Денигомоду и Нибок
Поглед на Денигомоду и Нибок
Округот Денигомоду во рамките на Науру
Округот Денигомоду во рамките на Науру
Држава Науру
Изборна единицаУбениде
Површина
 • Вкупна0,9 км2 (3 ми2)
Надм. вис.&1000000000000002000000020 м
Население (2011)
 • Вкупно307
 • Густина2,004/км2 (5,19/ми2)
Часовен појас(UTC+12)
Повик. бр.+674

Денигомоду ― округ во западниот дел на островот Науру. Тој е најнаселената област во Науру.

Во него се наоѓа комплексот за домување за иселеници „Локацијата“. Ова ја прави најголемата населба во Науру според население. Согласно до 1999 година, 25,7% од луѓето во Науру живеат во Денигомоду.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Округот, дел од изборната единица Убениде, зафаќа површина од 1,18 км2, и има 2.827 жители, што го прави најнаселен од четиринаесетте науруански окрузи.

Месни одлики[уреди | уреди извор]

Во оваа област е работничката населба за фосфатните рударски работници на „Nauru Phosphate Corporation“ (НФК). Исто така во Денигомоду сместени се:

 • Болницата
 • Канцеларии за планирање и изградба на НФК
 • Супермаркет Еигигу

Образование[уреди | уреди извор]

Основните и средните училишта што се наоѓаат на територијата на Науру се основното училиште „Јарен“ во округот Јарен (од 1-3 години), основното училиште „Науру“ во округот Мененг (години 4-6), колеџот „Науру“ во округот Денигомоду (од 7-9 години) и средното училиште „Нарау“ (од 10-12 години) во округот Јарен.[2]

Колеџот Науру бил отворен како Училиште „Денигомоду“ во јануари 2000 година, како дел од Договорот за соработка за рехабилитација и развој помеѓу Австралија и Науру, договорен во август 1993 година. Како дел од договорот, владите одлучиле да го изградат Колеџот Науру во март 1999 година.[3] Тоа првично било трето основно училиште во Науру, но било сменето во средно училиште со Образец 1, бидејќи децата од Науру се борат за стипендии во таа образовна фаза.[4] Државното средно училиште во земјата е средното училиште „Нарау“ во округот Јарен.

Децата иселеници според договорот за Сместување го посетуваат училиштето „Локацијата“, од 1-8 години од април 2002 година;[5] тоа е во рамките на развојот на домувањето „Локацијата“. Ова е единственото училиште во Науру кое не се предава на англиски.[6]

Значајни луѓе[уреди | уреди извор]

 • Олимпија Захаријас (р. 1986), тркач на 100 метри
 • Анџелита Детудамо (р. 1986), тенисерка
 • Џоан Гобуре (р. 1982 година), поетеса

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Nauru Population Profile: A Guide for Planners and Policy-Makers. Секретаријат на Тихоокеанската заедница, 1 јануари 1999. ISBN 9822036647, 9789822036640. p. 4: "The district of Denigomodu has the largest population, accounting for 25.7 per cent of Nauru's total population. This is mainly due to the Location Settlement being situated in this district, which houses all expatriate contract labour." - "The+district+of+Denigomodu+has+the+largest+population" See Google search page with quote stated
 2. Document by the." OHCHR. Посетено на 23 февруари 2021. "The Education system is comprisedof 10 schools, there are District Infant schools each[...]and finally Nauru Secondary School (Years 10-12) where compulsory education end at Year 12.[...]"
 3. Nauru Country: Strategic Information and Developments. International Business Publications. 20 март 2009. ISBN 1438734948, 9781438734941. стр. 25.
 4. Nauru : a Situation Analysis of Children, Women and Youth. Тихоокеанска канцеларија на УНИЦЕФ, 2005. Page number not stated. "A third primary school, Denig, [for Denigomodu] was allocated Grades 5 and 6 plus Form 1 (Year 7) and renamed Nauru College School. [...] because most students compete for national scholarships in Form 1."
 5. Brandjes, Denis (preparer). "Page 1 THE COMMONWEALTH OF LEARNING School Networking in the Pacific Island States An Environmental Scan and Plan for the Establishment of Schoolnets for the Pacific Island States." април 2002. стр. 49 (PDF p. 51).
 6. "New Papers on Higher Education Studies and Research 8 Vol III (Singapore - Vietnam Distance Education in Asia and the Pacific: Country Papers A Study conducted by The national Institute of Multimedia Education, Japan." УНЕСКО. p. 321 (PDF p. 23). "English is used as the language of instruction (except in the Location School for children of the Phosphate Company workers)."

Надворешни врски[уреди | уреди извор]