Буада (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Буада е округ во Науру и е дел од изборната единица Буада.

Географија[уреди | уреди извор]

Буада е единствениот округ во Науру кој нема излез на море. Тој се наоѓа во југозападниот дел од островот, околу лагуната Буада. Овој округ има површина од 2.6 km².

Население[уреди | уреди извор]

Буада има вкупно население од 980 жители.