Прејди на содржината

Буада (округ)

Координати: 0°32′S 166°55′E / 0.533° ЈГШ; 166.917° ИГД / -0.533; 166.917
Од Википедија — слободната енциклопедија

Буада е округ во Науру и е дел од изборната единица Буада.

Географија[уреди | уреди извор]

Буада е единствениот округ во Науру кој нема излез на море. Тој се наоѓа во југозападниот дел од островот, околу лагуната Буада. Овој округ има површина од 2.6 км2.

Население[уреди | уреди извор]

Буада има вкупно население од 980 жители.


0°32′S 166°55′E / 0.533° ЈГШ; 166.917° ИГД / -0.533; 166.917