Аур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аур
Maloelap&Aur atoll (satellite).jpg
Сателитска снимка на атолот.
Географија
Место Тихи Океан
Координати 8°12′ СГШ 171°06′ ИГД / 
Архипелаг Ратачки Острови
Вкупно острови 42
Површина 5,6 км2
Управа
Демографија
Население 438 (1998)
Народности Маршалци

Аур (маршалски: Aur[1]) е корален атол составен од 42 мали островчиња во Тихиот Океан. Атолот е дел од Ратачките Острови во државата Маршалски Острови. Вкупната копнена површина на атолот е 15 километри квадратни, а лагуната има 620 километри квадратни. Атолот во 1998 година имал население од 438 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1884 година Германија тврдела дека атолот бил под нејзина контрола. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна под американска конрола. Денес атолот е под маршалска контрола по независноста на државата.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]