Мили (атол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мили
Сателитска снимка на атолот.
Географија
МестоТихи Океан
Координати06°08′00″N 171°55′00″E / 6.13333° СГШ; 171.91667° ИГД / 6.13333; 171.91667
АрхипелагРатачки Острови
Вкупно острови92
Површина14,9 км2
Управување
Демографија
Население1032 (1998)
Етнички групиМаршалци


Мили (маршалски: Mile[1]) е корален атол во Тихиот Океан, составен од 92 мали островчиња. Мили е дел од Ратачките Острови во Маршалските Острови и воедно е една од општините во државата. Атолот се наоѓа околу 78 км југоисточно од Арно. Вкупната копнена површина на атолот е 14.9 км2 и тоа го прави втор најголем атол во државата, по Кваџелејн, Атолот има лгуна со површина од 760 км2. Атолот е поделен со канал од атолот Надикдик, кој е доста помалав. Мили има вкупно население 1032 според податоците од 1999 година. Главното село се вика Мили, а покрај него на атолот се и: Налу, Енеџет, Луконор, Токева и Вау. Во Мили и Енеџет има по една мала писта.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 19 век атолот бил под германска контрола. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна бил под американска контрола. По независноста на Маршалските Острови, атолот станал дел од новата држава.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • L, Klemen (1999–2000). „Forgotten Campaign: The Dutch East Indies Campaign 1941-1942“. Архивирано од изворникот на 2011-07-26. Посетено на 2012-03-18.CS1-одржување: датумски формат (link)
  • WWII Sites on Mili Atoll

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]