Арно (атол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арно
Сателитска снимка на атолот
Географија
МестоТихи Океан
Координати7°05′N 171°42′E / 7.083° СГШ; 171.700° ИГД / 7.083; 171.700
АрхипелагРатачки Острови
Вкупно острови133
Површина5,0 км2
Управување
Демографија
Население2068 (1998)
Етнички групиМаршалци


Арно (маршалски: Arņo[1]) е корален атол составен од 133 мали островчиња во Тихиот Океан. Атолот е дел од островскиот венец Ратачки Острови во државата Маршалски Острови и воедно е една од општините во државата. Вкупната копнена површина на атолот е 13 км2. Арно има три различни лагуни, од кои главната лагуна има 338.7 км2. Најблизок атол е Маџуро кој е оддален само 20 км и преку ден може да се види атолот. Арно е оддалечен 47 км источно од Уџае.

Демографија[уреди | уреди извор]

Арно во 1999 година имало население од 2.069 жители. Најголемо село е Ине, а најнаселени островчиња се Аџелтокрок, Кобџелтак, Реарлаплап, Лангор и Туту.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]