Шаранта (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шаранта
Местоположба
Физички особености
УстиеАтлантски Океан
45°57′24″N 1°4′56″W / 45.95667° СГШ; 1.08222° ЗГД / 45.95667; -1.08222 (Атлантски Океан-Шаранта)Координати: 45°57′24″N 1°4′56″W / 45.95667° СГШ; 1.08222° ЗГД / 45.95667; -1.08222 (Атлантски Океан-Шаранта)
Должина381 км
Особености на сливот
Сидриште за рекреативни пловила во Рошфор
Шаранта во Жарнак
Погед на реката низ Ангулем

Шаранта (француски: Charente; окситански: Charanta) — река во југозапдна Франција со должина од 381 км. Извира во Шеронак, село во департманот Горна Вјена. Тече низ департманите Горна Вјена, Шаранта, Вјена и Приморска Шаранта. На крајот од течението, истекува во Атлантскиот Океан кај Рошфор.

Пловност[уреди | уреди извор]

Реката била пловна многу долго време, но во средината на XX век била напуштена како сообраќајница за превоз на стоки. Денес полноводноста е повратена и реката е пловна сè до Ангулем, но служи само за рекреативни пловила. Шаранта тече низ градови како Коњак, Жарнак, Сент and Рошфор, и дава одлични туристички можности.

Денес реката е опремена спротиводно од Сент, и има преводници со скромни димензии од 34 × 6 м. Долж течението има сидришта за оставање на пловила и изнајмување за излети.[1]

Притоки[уреди | уреди извор]

Шаранта ги има следниве притоки:

 • Антен;
 • Не;
 • Коран;
 • Сењ;
 • Брамерит;
 • Бутон;
 • Арно;
 • Бандија;
 • Тардоар;
 • Тувр;
 • Бониер.

Градови[уреди | уреди извор]

По течението на реката се сместени следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]