Урумеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Урумеја
Maria Kristina zubia Donostia.JPG
Урумеја низ Сан Себастијан
ДржаваШпанија
Слив
Главен извор1,136 м (3,727 ст)
УстиеКантабриско Море (Бискајски Залив)
Сливна повр.279 km2 (108 ми)
Физички особености
Должина59.4 kм (195,000 ст)
Проток
  • Просечен:
    13.63 m3/s (481 cu ft/s)

Урумеја (од баскиски „ур“ вода + „ме“ тенка) е река во Баскија на север од Пиринејскиот Полуостров. Тоа е една од баскиските реки што се влеваат во Бискајскиот Залив (атлантски басен) и најпозната по тоа што се влева во морето во градот Сан Себастијан.

Тек на реката[уреди | уреди извор]

Реката е долга 59,4 километри од својот извор во општината Навара, 33 километри тече низ провинцијата Гипускоа. Просечната температура е 13,5°C, а сезонската и годишната варијација во протокот на вода е помалку изразена отколку во другите реки во Гипускоа, бидејќи природната регулација на сливот е многу висока.

Квалитетот на водата е прилично добар. Сепак, се извршени работи за третман и чистење на водата, што резултирало со извонредно обновување на животната средина.

Фауна[уреди | уреди извор]

Тековниот квалитет на водата овозможува живеење на пет вида кои ја населуваат реката, имено лосос (исчезнат во 1940 година и обновен благодарение на програмите за повторно порибување во 1980-тие години), пастрмка, јагула и други.