Бугарски црноморски брег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Залез над Црно Море во Бургас,Бугарија

Бугарскиот брег на Црно Море се наоѓа на западниот брег на Црно Море и има должина 378 km, од кои приближно 130 km се песочни плажи.

Географиjа[уреди | уреди извор]

Градови[уреди | уреди извор]

Од север кон jуг: Шабла, Каварна, Балчик, Варна, Бјала, Свети Влас, Несебар, Поморие, Бургас, Созопол, Приморско, Китен, Царево, Ахтопол

Историски локации[уреди | уреди извор]

Од север кон jуг: Дуранкулак, Jаjлата, Калиакра, Каварна, Балчик, Златни Песоци, Евксиноград, Варна, Шкорпиловци, Несебар, Ахелоj, Бургас, Остров Света Анастасиjа, Созопол, Остров Свети Jован, Маслен нос, Ахтопол

Галериjа[уреди | уреди извор]