Бургаски Залив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бургаски Залив
Бургаски залив
Островите во Бургаскиот Залив
Карта
ПодрачјеЦрно Море
Координати42°30′0″N 27°35′0″E / 42.50000° СГШ; 27.58333° ИГД / 42.50000; 27.58333Координати: 42°30′0″N 27°35′0″E / 42.50000° СГШ; 27.58333° ИГД / 42.50000; 27.58333
Сливни земјиБугарија
Најг. ширина44 км
Најг. длабочина25 м
Соленост17 ‰
ОстровиСвети Иван, Свети Петар, Света Анастасија, Свети Тома
Населени местаБургас, Поморие, Несебар, Созопол

Бургаски Залив (бугарски: Бургаски залив) — најголемиот залив на Бугарското приморје и еден од најголемите во Црното Море. Сместен е по права линија меѓу ’ртовите Емине и Маслен Нос[1]. Достигнува ширина од 44 км и длабочина до 25 м. Највнатрешниот дел достигнува 31 км,[2] на местото кајшто е расположен пристанишниот град Бургас. Други помали градови на заливот се Поморие, Созопол и Несебар. Бургаскиот Залив е најзападната точка на Црното Море.

Заливот се стеснува кон запад. Северниот брег е понизок и има два големи полуострова (Несебар и Поморие), а јужниот е понерамен, со поголем број на мали ракавци и ’ртови. Соленоста на заливската вода изнесува 17 ; песокот е од магнетитско потекло. Моклиштата на запад се нарекуваат Бургаски Езера.

Во јужниот дел на Бургаскиот Залив има неколку мали острови, од кои поважни се Свети Иван и Свети Петар, Света Анастасија и Свети Тома.

Панорамски поглед од Меден Рид

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bourgas Bay between the coastline and the straight line joining Cape Emine and Cape Maslen Nos in Maritime Space, Inland Waterways and Ports Act of the Republic of Bulgaria 28 January 2000(1), www.un.org
  2. „Gines_pr“. Архивирано од изворникот на 13 јануари 2006. Посетено на 2 мај 2006.

Извори[уреди | уреди извор]

  • „Бургаски залив“. Българска енциклопедия А-Я (Bulgarian). БАН, Труд, Сирма. 2002.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]