Шабла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шабла
Шабла
град
Поглед на иконскиот морски светилник на ’ртот Шабла
Поглед на иконскиот морски светилник на ’ртот Шабла
Шабла is located in Бугарија
Шабла
Шабла
Местоположба на Шабла во Бугарија
Координати: 43°32′08″ N; 28°31′52″ E / 43.535504° СГШ; 28.53112° ИГД / 43.535504; 28.53112Координати: 43°32′08″ N; 28°31′52″ E / 43.535504° СГШ; 28.53112° ИГД / 43.535504; 28.53112
ЗемјаБугарија
ОбластДобрич
ОпштинаШабла
Управа
 • ГрадоначалникМаријан Жечев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна70,087 км2 (27,061 ми2)
Надм. вис.&1000000000000004700000047 м
Население (2022)
 • Вкупно3.115
 • Густина44/км2 (120/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код9680
Повик. бр.+359 05743
Мреж. местоshabla.bg

Шабла (бугарски: Шабла) — град во Северозападна Бугарија, административен центар на општината Шабла во Добричката Област. Има население од околу 3.115 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во историскиот регион Јужна Добруџа на 70 километри источно од регионалниот центар Добрич и на 24 километри јужно од граничниот премин Дуранкулак со Романија.

Историја[уреди | уреди извор]

Топонимот Шабла за прв пат се појавил во официјален османлиски документ од 1573 година и за разлика од многу други имиња на населби, до сега не е променет. Основано како чисто турска населба во 16 век во средината на 19 век, тоа е најголемото бугарско село во регионот со градоначалник Бугарин.[2]

Селото имало активно учество во борбите за самостојна бугарска црква, образование и национална слобода. Првата бугарска црква во Шабла била изградена во 1853 година, заедно со ќелијното училиште. По ослободувањето на Бугарија во 1878 година, Шабла станала општински центар.

Во 1913 година, според Букурешкиот мировен договор, Јужна Добруџа била предадена на Романија. Во границите на Бугарија се вратила во 1940 година. Истата година во општината биле сместени илјадници Бугари имигранти од Северна Добруџа.

На 27 август 1969 година Шабла била прогласена за град.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. www.shabla.bg[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]