Балчик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Балчик,
Бугарија Бугарија

Балчик

Балчик

Област

Добричка

Општина

Балчик

Население

13 890
(според 2006)

Регистарска ознака

ТХ (BG)
Градоначалник Николај Ангелов (независен)
Надморска височина 0 м
Портал http://www.balchik.bg/
Координати: 43° 25′ С, 28° 10′ И

Балчик (бугарски: Балчик) е град на Црно Море во североисточниот дел на Бугарија. Се наоѓа во Добричка област, Јужна Добруџа, и е административен центар на општина Балчик. Градот е втор наjголем во областа.

Настанал како древна тракиска град-држава. Се развил во времето на средниот век кога се споменува од историчари како Круноj - тврдина со стратешка локација, коjaшто ja бранела Бугариjа од Византија. Во градот постои ботаничка градина и џамија подигната од романската кралица Мариja во неjзината летна резиденциjа, кога Балчик е дел од Романија при Втората балканска војна.

Балчик е еден од главните туристички атракции во североисточна Бугарија. Околу дворецот е направен парк, со мостови, статуи и ретки растенија. Наблизу се одморалиштата Албена, Кранево и Златни Песоци и тврдината Калиакра.

Галерија[уреди | уреди извор]