Бугарско приморје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Залез над Црно Море во Бургас,Бугарија

Бугарскo приморје, наречено Бугарско Црноморје (бугарски: Българско Черноморие) — западниот делот на Црното Море на територијата на Бугарија чиј брег има должина 378 км, од кои околу 130 км се песочни плажи.

Географиjа[уреди | уреди извор]

Градови[уреди | уреди извор]

Од север кон jуг: Шабла, Каварна, Балчик, Варна, Бјала, Свети Влас, Несебар, Поморие, Бургас, Созопол, Приморско, Китен, Царево, Ахтопол

Историски локации[уреди | уреди извор]

Од север кон jуг: Дуранкулак, Jаjлата, Калиакра, Каварна, Балчик, Златни Песоци, Евксиноград, Варна, Шкорпиловци, Несебар, Ахелоj, Бургас, Остров Света Анастасиjа, Созопол, Остров Свети Jован, Маслен нос, Ахтопол

Галериjа[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]