Вајтхорс

Координати: 60°43′N 135°03′W / 60.717° СГШ; 135.050° ЗГД / 60.717; -135.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајтхорс
Град
Град Вајтхорс
Центарот на градот и реката Јукон
Центарот на градот и реката Јукон
Гесло: Наши луѓе, наша сила
Координати: 60°43′N 135°03′W / 60.717° СГШ; 135.050° ЗГД / 60.717; -135.050
ДржаваКанада
ТериторијаЈукон
Основан1898
Управа
 • ГрадоначалникДен Куртис
Површина
 • Град416,54 км2 (16,083 ми2)
 • Метро8.488,91 км2 (327,759 ми2)
Надм. вис.{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
670–1.702 м
Население (2011)
 • Град23,276
 • Густина55,9/км2 (1,450/ми2)
Мреж. местоwww.city.whitehorse.yk.ca

Вајтхорс (англиски: Whitehorse) е најголем и главен град во Јукон, Канада. Лежи на бреговите на реката Јукон која е долга 3.187 километри, a чиј извор се наоѓа во Британска Колумбија, а се влева на север во Берингово Море. Со оглед на неговата местоположба, зимските денови во овој град се кратки, а летните денови имаат 20-часовна светлина. Зафаќа површина од 416 км² и тука живеат повеќе од 23.300 жители.

Галерија[уреди | уреди извор]