Отрантска Врата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отрантската Врата на карта

Отрантска Врата (албански: Kanali i Otrantos; италијански: Canale d'Otranto) — проток што ги поврзува Јадранското и Јонското Море Италија from Албанија. Во најтесниот дел кај Отрантскиот ’Рт (Палашија) источно од Саленто, протокот е широк само 72 км.[1] Протокот е наречен по италијанскиот град Отранто.

За време на Првата светска војна, протокот имал големо стратешко значење. Италија, Франција и Велика Британија во него сместиле лесни пловила, попречувајќи ѝ го влезот на Австроунгарската воена морнарица во Средоземното Море.

Истите барикади не можеле да се справат со германските подморници кои успешно напаѓале во Јадранот и Средоземното Море во текот на целата војна.[2]

Во денешно време протокот се соочува со голем број на нелегални имигранти кои албанската мафија ги криумчари на бродови.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Frank K. McKinney (2007). The Northern Adriatic Ecosystem: Deep Time in a Shallow Sea. Columbia University Press. стр. 29. ISBN 978-0-231-13242-8. Посетено на 6 март 2013.
  2. First World War - Willmott, H.P., Dorling Kindersley, 2003, стр. 186

Координати: 40°13′10″N 18°55′32″E / 40.21944° СГШ; 18.92556° ИГД / 40.21944; 18.92556