159. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линија преку Земјата
159°
159. западен меридијан

159. западен меридијан (159° ЗГД) — меридијан кој се протега од Северниот Пол, преку Северниот Леден Океан, Северна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан, Антарктикот, па сè до Јужниот Пол.

Овој меридијан образува голема кружница со 21. источен меридијан.
Почнувајќи од Северниот Пол, па јужно до Јужниот Пол, 159° ЗГД минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
90°0′N 159°0′W / 90.000° СГШ; 159.000° ЗГД / 90.000; -159.000 (Северен Леден Океан) Северен Леден Океан
71°31′N 159°0′W / 71.517° СГШ; 159.000° ЗГД / 71.517; -159.000 (Чукотско Море) Чукотско Море
70°53′N 159°0′W / 70.883° СГШ; 159.000° ЗГД / 70.883; -159.000 (САД)  САД Алјаска - ‘ртот Френклин
70°52′N 159°0′W / 70.867° СГШ; 159.000° ЗГД / 70.867; -159.000 (Чукотско Море) Чукотско Море Пиардов Залив
70°48′N 159°0′W / 70.800° СГШ; 159.000° ЗГД / 70.800; -159.000 (United States)  САД Алјаска
58°25′N 159°0′W / 58.417° СГШ; 159.000° ЗГД / 58.417; -159.000 (Верингово Море) Берингово Море Бристолски Залив
56°50′N 159°0′W / 56.833° СГШ; 159.000° ЗГД / 56.833; -159.000 (United States)  САД Алјаска - полуостров Алјаска
55°53′N 159°0′W / 55.883° СГШ; 159.000° ЗГД / 55.883; -159.000 (Тихи Океан) Тихи Океан Минува меѓу островите Чијачи и Митрофанија, Алјаска,  САД
Минува веднаш источно од Симеоновиот Остров, Алјаска,  САД
Минува веднаш источно од островот Кауаи, Хаваи,  САД
Минува веднаш источно од атолот Мануае,  Кукови Острови
60°0′S 159°0′W / 60.000° ЈГШ; 159.000° ЗГД / -60.000; -159.000 (Јужен Океан) Јужен Океан
77°54′S 159°0′W / 77.900° ЈГШ; 159.000° ЗГД / -77.900; -159.000 (Антарктик) Антарктик Росова Зависност, Нов Зеланд Нов Зеланд

Поврзано[уреди | уреди извор]