Сахел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поврзано Сахел, Тунис, за регионот во источен Тунис.
Сахел
Сахелиска Акација савана

Сахел или Сахелов Појас (од арапски ساحل, sāḥil, брег или граница на Сахара) е полусув савански екорегион во Африка, кој се граничи на север со пустината Сахара и со плодната савана на југ, регион познат како Судан.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]