Сахел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано Сахел, Тунис, за регионот во источен Тунис.
Сахел
Сахелиска Акација савана

Сахел или Сахелов Појас (од арапски ساحل, sāḥil, брег или граница на Сахара) е полусув савански екорегион во Африка, кој се граничи на север со пустината Сахара и со плодната савана на југ, регион познат како Судан.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]