Големи езера на Африка

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Големите езера на Африка)
Прејди на: содржини, барај
Големите езера на Африка, гледани од сателит

Големите езера на Африка ги сочинуваат езерата кои се наоѓааат во големата долина и околу неа. Сите овие езера му припаѓаат на Викторинското Езеро кое со својата површина е трето најголемо езеро во светот. Областа на големите езера ја сочинуваат:

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Jean-Pierre Chrétien. The Great Lakes of Africa: Two Thousand Years of History trans Scott Straus