Прејди на содржината

Киву (езеро)

Координати: 2°0′S 29°0′E / 2.000° ЈГШ; 29.000° ИГД / -2.000; 29.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Киву (езеро)
Сателитска снимка од НАСА на езерото Киву
Координати2°0′S 29°0′E / 2.000° ЈГШ; 29.000° ИГД / -2.000; 29.000
Главни истециРузизи
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
7,000 km2 (2,700 ми) км2
Сливни земјиРуанда, Демократска Република Конго
Најг. должина89 kм (292,000 ст)[1] км
Најг. ширина48 kм (157,000 ст)[1] км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
2,700 km2 (1,040 ми)[1] км2
Прос. длабочина240 м (787 ст) м
Најг. длабочина480 м (1,575 ст) м
Зафатнина500 km3 (120 cu mi) км3
Надм. височина1,460 м (4,790 ст) м
ОстровиИџви
Населени местаГома, Конго
Букаву, Конго
Кибује, Руанда
Кјангугу, Руанда

Езерото Киву е едно од Големите Африкански Езера, се наоѓа на границата помеѓу Демократската Република Конго и Руанда. Неговиот одлив е реката Рузизи која на југ се влева во езерото Тангањика.[2] Прв Европеец кој го посетил езерото бил грофот Адолф фон Гоцен во 1894 година,[3] истражувач и гувернер на Германска Источна Африка. Езерото станало познато кога во 1994 година во него биле фрлени жртвите од геноцидот во Руанда.

Езерото е долго 97 километри, широко 48 километри и има површина од 2,370 квадратни километри.[4] Се наоѓа на надморска височина од 1,460 метри, а максималната длабочина изнесува 485 метри.[4] Во него се наоѓа поголемиот остров Иџви. Најголеми градови на неговите бргови се: Букаву, Кабаре, Калехе, Саке и Гома во Конго, и Гисени, Кибује и Кјангугу во Руанда

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Kivu, lake, Congo and Rwanda, Columbia Encyclopedia , Sixth Edition. 2001-05.
  2. „The Largest Lakes in Africa“. WorldAtlas (англиски). 2020-06-15. Посетено на 2022-02-01.
  3. „Lake Kivu | Location, Description, & Facts | Britannica“. www.britannica.com (англиски). Посетено на 2022-02-01.
  4. 4,0 4,1 „Lake Kivu | AGLI“. www.africangreatlakesinform.org. Посетено на 2022-02-01.
Езерото Киву