Големи езера на Африка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Големите езера на Африка
Сателитска снимка на Големите езера

Големи езера на Африка (свахили: Maziwa Makuu) — група езерата кои се наоѓааат во големата раседна долина во Источна Африка и околу неа. Сите овие езера му припаѓаат на Викторија, кое со својата површина е трето најголемо езеро во светот. Областа на големите езера ја сочинуваат:

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Jean-Pierre Chrétien. The Great Lakes of Africa: Two Thousand Years of History trans Scott Straus