Скарборски Гребен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска снимка на Скарборскиот Гребен (2000)

Скарборски Гребен (анг. Scarborough Shoal, Scarborough Reef, филип.: Panatag Shoal; кин. 黃岩島, хуангјен дао) претставува група на острови и гребени во вид на атолски форми. Сместена е помеѓу Макклесфилд и Лусон на Филипините во Јужнокинеското Море, поточно во Лусонското Море. Независноста на територијата е спорна. Некои ја сметаат како дел од архипелагот Спретли во Јужнокинеското Море, поделени на повеќе земји. Скарборскиот Гребен не е дел од тој ланец.

Наречен е по бродот трговскиот брод „Скарборо“ од крајот на XVIII век кој се насукал на гребенот, одземајќи ги животите на целата посада.[1]

Местоположба на гребенот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Richard Bayly (Colonel.) (1896). Diary of Colonel Bayly, 12th Regiment, 1796-1830. Naval & Military Press. стр. 108.[мртва врска]