Индиска рупија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Индиска рупија (хинду: रुपया) е парична единица во Индија. Издавањето на оваа валута го контролира Банката на индиски резерви. Модерната рупија содржи 100 саиси.