Прејди на содржината

Области во Кувајт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на областите во Кувајт

Кувајт е поделен на 6 области („мухафази“). Областите потоа се делат на окрузи.

Област Админ. центар Површина
(км²)
Население[1]
Асима1) Кувајт 200 261.013
Ахмади2) Ахмади 5.120 393.861
Мубарак ел-Кабир Мубарак ел-Кабир 94 176.519
Фарванија Фарванија 190 622.123
Хавали округ Хавали 84 487.514
Џахра3) Џахра 12.130 272.373
Вкупно 17.818 2.213.403  
1) вклучувајќи ги островите Фајлака, Мискан и Ауна
2) На 18 декември 1969 е укината Неутралната зона помеѓу Кувајт и Саудиска Арабија,
по што северниот дел со 2.590 км² е припоен кон областа Ахмади, додека пак мал североисточен дел влегол во областа Џахра.
3) вклучувајќи ги островите Варба и Бубијан

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Податоците за населението се водат според пописот од 2005 г.