Движење на неврзаните

Од Википедија — слободната енциклопедија

Движење на неврзаните
  Земји членки
  Земји набљудувачи
Членство
 • 120 членки
 • 17 набљудувачи
Основана 1961 во Белград
Страница
csstc.org

Движењето на неврзаните е меѓународна организација во која членуваат 121 земји членки главно земји во развој. Движењето на неврзаните се занимава со прашањето на националните борби за независност, надминувањето на сиромаштијата, економскиот развој на земјите и се противи на колонијализмот, империјализмот и нео-колонијализмот. Земјите членки на Движењето на неврзаните претставуваат 55% од населението на Земјата и речиси 2/3 од членките на Обединетите нации[1][2].

СФР Југославија до својот распад беше една од основачите и предводниците на Движењето. Нејзините земји наследнички по стекнувањето на независност го изгубија интересот за членување во движењето, но некои, Босна и Херцеговина и Србија, имаат статус на набљудувачи.

Самити на Движењето на неврзаните[уреди | уреди извор]

1 самит, Белград
16ти самит, Техеран

Самитите на Движењето на неврзаните обично се одржуваат на секои три години.

Земји-членки[уреди | уреди извор]

Моментални членки[уреди | уреди извор]

Следниве земји се членки на Движењето на неврзаните, по континент, по годината на прием:[1]

Африка[уреди | уреди извор]

Моментално секоја африканска земја (освен Јужен Судан) е членка на Движењето на неврзаните.

Америка[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Океанија[уреди | уреди извор]

Поранешни членки[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „NAM Members & Observers“. Архивирано од изворникот на 27 March 2019. Посетено на 20 March 2019.
 2. „About NAM“. mnoal.org. Non Aligned Movement. Архивирано од изворникот на 23 March 2019. Посетено на 20 March 2019.
 3. 3,0 3,1 Bühler, Konrad (2001). State Succession and Membership in International Organizations. Martinus Nijhoff Publisher. ISBN 9041115536. Архивирано од изворникот 18 April 2021. Посетено на 18 November 2020.
 4. „Cyprus and the Non – Aligned Movement“. Ministry of Foreign Affairs, Republic of Cyprus. Архивирано од изворникот на 23 March 2014. Посетено на 23 March 2014.
 5. 5,0 5,1 „XIV Ministerial Conference of the Non-Aligned Movement“. South Africa Ministry for Foreign Affairs. Архивирано од изворникот на 1 June 2013. Посетено на 23 March 2014.
 6. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име suspended.
 7. „Final Document of the 7th Summit of the Non-Aligned Movement -(New Delhi Declaration)“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 8 October 2011. Посетено на 18 September 2016.
 8. Kin, Lai Kwok (2 September 1992). „Yugoslavia Casts Shadow over Non-Aligned Summit“. The Independent. Reuters. Архивирано од изворникот на 8 November 2012. Посетено на 24 August 2012.
 9. Indira Gandhi (6 September 1973). Address of Prime Minister Indira Gandhi (PDF). New Delhi: Ministry of External Affairs (India). Архивирано од изворникот (PDF) на 7 February 2022. Посетено на 17 April 2022.
 10. „Argentina Withdraws from Non-Aligned Movement“. Associated Press. 20 September 1991. Архивирано од изворникот 1 February 2022. Посетено на 1 February 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]