Г-77

Од Википедија — слободната енциклопедија
Група на 77 држави од 2013

Групата 77 (Г-77) е лабава коалиција на земји во развој формирана за да ги промовира заедничките економски интереси на своите членки и да се засили нивниот глас во рамките на Обединетите нации[1]. Групата беше формирана на 15 јуни 1964 година од страна на 77 земји[2], но оттогаш нејзиното членство се зголеми на 135 земји членки. Првата важна средба се одржа во Алжир во 1967, кога беше усвоена Алжирската повелба.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Shinn, David H.; Eisenman, Joshua (2023). China's Relations with Africa: a New Era of Strategic Engagement. New York: Columbia University Press. ISBN 978-0-231-21001-0.
  2. „About the Group of 77“. www.g77.org.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]