Прејди на содржината

Покраини во Шри Ланка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на покраините во Шри Ланка

Шри Ланка е поделена на покраини (синхалски: පළාත, тамилски: மாகாணம்), воспоставени од британските власти на Цејлон во 1833 г. Во текот на следниот век, административната власт им припаднала на окрузите, а кон средината на XX век, покраините добиле чисто церемонијална улога. Оваа поставеност се сменила во 1987 г, со воведувањето на покраински совети како одговор на долгоочекуваната децентрализација согласно XIII Амандман на Уставот на Шри Ланка од 1978 г.[1][2] Денес постојат девет покраини.

Покраини

[уреди | уреди извор]

Сите податоци се водат според последниот попис во земјата, спроведен во 2001 г. Северната и Источната покраина не биле наполно попишани од безбедносни причини, па затоа населението во нив е само проценето.[3] Овие случаи се означени со ѕвездичка.

Име Карта Админ. центар Создадена Површина
(км², земја)
Површина
(км², вода)
Вкупна површина
(км²)
Население Густина
(жит/км²)
Западна Карта на Западната покраина во Шри Ланка Коломбо 1833 &100000000000035930000003.593 &1000000000000009100000091 &100000000000036840000003.684 5.381.197 &100000000000014610000001.461
Источна Карта на Источната покраина во Шри Ланка Тринкомали 1833 &100000000000093610000009.361 &10000000000000635000000635 &100000000000099960000009.996 1.419.602* &10000000000000152000000152
Јужна Карта на Јужната покраина во Шри Ланка Гале 1833 &100000000000053830000005.383 &10000000000000161000000161 &100000000000055440000005.544 2.278.271 &10000000000000411000000411
Сабарагамува Карта на покраината Сабарагамува во Шри Ланка Ратнапура 1889 &100000000000049210000004.921 &1000000000000004700000047 &100000000000049480000004.948 1.801.331 &10000000000000364000000364
Северна Карта на Северната покраина Шри Ланка Џафна 1833 &100000000000082900000008.290 &10000000000000594000000594 &100000000000088840000008.884 1.040.963* &10000000000000117000000117
Северна централна Карта на Северната централна покраина во Шри Ланка Анурадапура 1873 &100000000000097410000009.741 &10000000000000731000000731 &1000000000001047200000010.472 1.104.677 &10000000000000105000000105
Северозападна Карта на Северозападната покраина во Шри Ланка Курунегала 1845 &100000000000075060000007.506 &10000000000000382000000382 &100000000000078880000007.888 2.169.892 &10000000000000275000000275
Ува Карта на покраината Ува во Шри Ланка Бадула 1886 &100000000000083350000008.335 &10000000000000165000000165 &100000000000085000000008.500 1.177.358 &10000000000000139000000139
Централна Карта на Централната покраина во Шри Ланка Канди 1833 &100000000000055750000005.575 &1000000000000009900000099 &100000000000056740000005.674 2.423.966 &10000000000000435000000435
Вкупно &1000000000006270500000062.705 &100000000000028060000002.806 &1000000000006551100000065.511 19.837.934 &10000000000000316000000316

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Ло, Гвилим (2010). „Покраини во Шри Ланка“. statoids.com. Посетено на 19 јануари 2010. (англиски)
  2. „Вовед“. Портал на Владата на Шри Ланка. Влада на Шри Ланка. Архивирано од изворникот на 2009-07-07. Посетено на 16 јануари 2010. (англиски)
  3. Europa Publications Staff, уред. (2002). Far East and Australasia 2003. Routledge. стр. 1524. ISBN 1-85743-133-2.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]