Прејди на содржината

Басајски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Басајски јазик
Застапен воТајван
Говорнициисчезнат  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3byq

Басајски јазикформозански јазик кој се зборувал на територијата на денешен Тајпеј во северен Тајван. Јазикот го зборувале народите Басаи, Каукаути и Тробијавани. Податоци за јазикот се црпат од белешките на Ерин Асаи од 1936 година, кои биле собрани од последните говорници на јазикот.

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Јазикот ги содржел следните дијалекти:

  • тробијавански
  • линавски
  • какаутски

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Li, Paul Jen-kuei (1999). Some problems in the Basay language. In Zeitoun, E., & Li, P. J-K., Selected Papers From the 8th International Conference on Austronesian Linguistics. Taipei, Taiwan: Academica Sinica.

Поврзано[уреди | уреди извор]