Бабузаски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бабузаски јазик
Застапен воТајван
Говорници3-4  
Јазично семејство
австронезиско
  • бабузаски јазик
Јазични кодови
ISO 639-3bzg

Бабузаски јазик — дел од подгрупата на формозански јазици од семејството на австронезиски јазици. Јазикот се зборува/л во Тајван и истиот е сличен со фаворланшкиот јазик.

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Јазикот е составен од два главни дијалекта:

  • поавоса
  • таокас

Поврзано[уреди | уреди извор]