Сароаски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сароаски јазик
Застапен воТајван
Подрачјезападен дел на централните планини во Тајван.
Говорницин/п  
Јазично семејство
австронезиско
  • Цоуско-рукајски ?
Јазични кодови
ISO 639-3sxr

Сароаскиот јазик (ɬaʔalua) е јужен цоуски јазик кој го зборува/л народот Сароанци, староседелски народ на Тајван. Јазикот е дел од подгрупата на формозански јазици, кои пак се дел од семејството австронезиски јазици. Во 1990 година било забележано дека само неколку деца го зборуваат јазикот, покрај одредена група на постари лица и со тоа се констатирало дека јазикот е при умирање. Како главен јазик на народот Сароа се наметнал бунунскиот јазик. Тие го прифатиле јазикот кога Бунанците се доселиле во сароаските територии. Овој јазик има голем број позајмени зборови од рукајскиот јазик, со кој е и географски близок.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Li, Paul Jen-kuei. 2001. "The Dispersal of the Formosan Aborigines in Taiwan." Languages and Linguistics 2.1:271-278, 2001.

Поврзано[уреди | уреди извор]