Амиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амиски јазик
Pangcah [pant͡saʜ]
Застапен воТајван
Говорниципод 180,978 (2009)  
Јазично семејство
австронезиско
  • Ami
    • амиски јазик
Јазични кодови
ISO 639-2map
ISO 639-3ami

Амиски јазикформозански јазик кој го зборуваат Амите во Тајван, во источниот дел од земјата. Јазикот е признат како малцински и во регионите каде се зборува амиски на телевизиите се емитуваат амиски емисии. Точниот број на вкупните говорници не е познат во целост.

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Северните дијалекти на амискиот јазик ги зборуваат Сакизајците и Натаоранците и тие се многу различни што може да се сметаат за посебни јазици. Покрај овие, амискиот е составен и од следните дијалекти: тавалонг-ватански, среден и јужни дијалекти, каде се наоѓаат малански и ненгчунски дијалект.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Edmondson, Jerold; John Esling. „The valves of the throat and their functioning in tone, vocal register, and stress: laryngoscopic case studies“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-07-17. Посетено на 2008-11-13.
  • Maddieson, Ian; Richard Wright (October 1995). „The vowels and consonants of Amis—a preliminary phonetic report“. Fieldwork Studies of Targeted Languages III. UCLA Working Papers in Phonetics. 91: 45–65.
  • http://www.nhlue.edu.tw/~taiwanese/word/t2.doc[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]